Aktualu
D.Pūro patarimai: kaip neperdegti ir nesinervinti per egzaminus
Antradienis, 14 Vasaris 2012 16:16

 www.DELFI.lt

2012 m. vasario 11 d.

Nesureikšminti egzaminų įsitikinimais, kad nuo jų rezultatų priklausys ateities sėkmė, išmokti savarankiškai priimti sprendimus ir atsakyti už juos, kartais tėvams priminti, kad egzaminus laiko ne jie. Tokius receptus egzaminus laikysiantiems jaunuoliams siūlo Vilniaus universiteto (VU) docentas, vaikų ir paauglių psichiatras Dainius Pūras.

Skaityti daugiau...
 
Ar pavyks nupūsti dulkes nuo mūsų Palaimintojo?
Penktadienis, 16 Gruodis 2011 11:39

          Tomas Viluckas
                    Ar pavyks nupūsti dulkes nuo mūsų Palaimintojo?
            2011-12-14

kun

Artėjantys 2012-ieji Lietuvos vyskupų yra paskelbti Palaimintojo Jurgio Matulaičio metais. Šiam paminėjimui pretekstu tapo sukaktys – 85 metai nuo arkivyskupo mirties ir 25-eri nuo jo pakėlimo į altoriaus garbę. Praėjusią savaitę per Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo šventę Lietuvos vyskupai iškilmingu Eucharistijos šventimu Vilniaus arkikatedroje pradėjo Palaimintojo Jurgio Matulaičio metų minėjimą.
Ganytojai skelbdami šiuos metus  ragina giliau pažinti palaimintojo, Vilniaus vyskupo bei Lietuvos apaštališkojo vizitatoriaus asmenybę, jo nuveiktus darbus, kuriuose ypač atsispindi katalikiškojo socialinio mokymo sklaida Lietuvoje, atnaujintą marijonų vienuoliją ir įsteigtas Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Vargdienių seserų bei Jėzaus Eucharistijoje Tarnaičių seserų kongregacijas, rengti piligrimystės žygius prie palaimintojo kapo Marijampolėje bei vienytis į tautos bendrą maldos sąjūdį prašant Dievo malonės palaimintajam arkivyskupui Jurgiui Matulaičiui suteikti šventojo garbę.
Jau įprasta, kad kiekvienus metus vyskupai skiria kokiai nors temai. Akivaizdu, kad sunku apčiuopti tokių metų regimus vaisius, kokie jie subręsta, parodo tik laikas. Tačiau esama pavojaus apsiriboti iškilmingais renginiais ir pamaldžiais veiksmais, bet taip ir likti nepasiekus esmės. Ši rizika egzistuoja ir Palaimintojo Jurgio metais.  Juk nesudėtinga surengti maldingą kelionę į Marijampolę ar konferenciją, skirtą palaimintojo darbams analizuoti. Daug sunkiau pasiekti, kad Jurgio Matulaičio asmenybė taptų įdomi ir patraukli daugeliui tikinčiųjų.
Kodėl šito reikia? Visų pirma Jurgis Matulaitis vienintelis palaimintasis lietuvis ir pagrindinė šių metų užduotis – priartinti Jurgio Matulaičio kanonizaciją. Būtina jos sąlyga – palaimintojo užtarimu įvykęs stebuklas. Tai reiškia, kad Bažnyčioje tarp paprastų tikinčiųjų turi būti pasklidęs įsitikinimas dievišku palaimintojo išrinktumu, kuris skatintų juos kreiptis užtarimo maldos į jį. Tačiau net tuomet nėra garantijos, kad įvyks kanonizacija, nes tam reikia įtikinti atsakingas Vatikano instancijas, kad vietinės Bažnyčios siūloma kandidatūra yra reikšminga Visuotinei Bažnyčiai.
Todėl suprantamas ganytojų bandymas pagyvinti Lietuvos tikinčiųjų susidomėjimą palaimintojo asmenybe. Juk nuo jo beatifikacijos praėjo 25-eri metai ir teigti, kad Jurgis Matulaitis yra kažkaip ypatingai mėgstamas šalies katalikų būtų itin drąsu. Negana to, jau reikia nupūsti užmaršties dulkes nuo jo gyvenimo.
Ko gero, didžiausia problema, kad jis nėra pristatomas šiuolaikiškai nūdienos žmogui. Tikrai jam nėra piimtinas plačiai paplitęs stoiškai kenčiančio vyskupo paveikslas. Tačiau nūdienos realijos itin palankios žmonių teisėmis ir jų socialinėmis reikmėmis besirūpinančio ganytojo vaizdiniui. Taip pat lenkų ir lietuvių santykių peripetijos yra nebloga terpė įsižiūrėti, kaip šiuos klausimus sprendė palaimintasis, kuris buvo abiejų tautų sūnus. Pagaliau atskleisti Jurgio Matulaičio žmogišką trapumą, jo kovas ir dvejones, problemų įveikimo būdus.
Kitas dalykas, kad tai neįmanoma, jei žmonėms palaimintojo dvasinis palikimas netaps labiau prieinamas. Taip, yra išleista keletas knygų apie jį, jo „Užrašai“, bet, pavyzdžiui, Tadeuszo Gorski MIC knygos „Palaimintasis Jurgis Matulaitis“ apimtį  sudaro net 544 puslapiai. Sutikime, šiuolaikinis žmogus neturi laiko beveik šešių šimtų puslapių knygos skaitymui...
Užtat internete nėra svetainės, skirtos Jurgiui Matulaičiui, jam skirtas internetinės eniklopedijos „Vikipedija“ lietuviškas puslapis  savo neinformatyvumu atrodo apgailėtinai, nors jo redagavimui nereikia programavimo žinių. Paradoksalu, bet palaimintojo „Užrašus“ internete galima skaityti angliškai, bet ne lietuviškai. Iki šiol neturime ir dokumentinio filmo apie šią asmenybę.
Pradėdamas Jurgio Matulaičio metus, Šventojo Sosto nuncijus arkivyskupas Luigi Bonazzi pareiškė: „Palaimintasis Jurgis Matulaitis mums byloja apie gerąjį Ganytoją, kuris atiduoda savo gyvybę už žmones, ir mes jaučiamės lydimi to Ganytojo, kuris atiduoda save. Palaimintasis Jurgis, kaip vyskupas, turėjo daug įvairių programų, ir visų jų vienijantis elementas buvo jo vyskupiškas šūkis „Blogį nugalėti gerumu“. Jis mums primena, kad gėris gali kilti tik iš gėrio, kad gėris negali kilti iš blogio. Ir Bažnyčia gyvena tik tiek, kiek vykdo gėrį.“ Ko gero, sunku būtų rasti žodžius, kurie tiksliau įpareigotų, kaip aktualizuoti mūsų palaimintojo dovaną Bažnyčiai.
Bernardinai.lt


 
Mokymosi sėkmę lemia ne mokytojai, o tėvai
Trečiadienis, 23 Lapkritis 2011 15:54

Mindaugas Jackevičius,

www.DELFI.lt

mokymasis

Bloga žinia manantiems, kad jų vaikus turi išmokyti mokykla – naujausi tyrimai skelbia apie didžiulę

tėvų įtaką vaikų mokymosi procese. Geresnių mokymosi rezultatų pasiekia tie moksleiviai, kuriems
tėvai vaikystėje skaitė knygas, kalbėjosi apie politinius ir socialinius klausimus, užsiėmė bendra veikla.

Taip tvirtina tarptautinį penkiolikmečių tyrimą atliekančios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros
organizacijos (OECD) ekspertai, išleidę rekomendacijas „Kaip tėvai gali padėti savo vaikų sėkmingesniam
mokymuisi?“. Specialistai tyrė mokinių tėvus, jų ir jų vaikų veiklą pradinėse klasėse ir kai vaikams sukako 15 metų.

Skaityti daugiau...
 
Abitūros egzaminai – ne pasaulio pabaiga
Pirmadienis, 23 Gegužė 2011 13:41

Abitūros egzaminai – ne pasaulio pabaiga Artėjant egzaminams abituriento nuotaika dažniausiai blogėja: mažėja optimizmas, mokiniai jaučia didelę baimę, nerimauja, kad nepateisins tėvų lūkesčių. Kai kurie abiturientai užgulę knygas visą laiką mokosi, o kiti iš viso nebeprisiverčia dirbti. Kaip padėti abiturientui susitvarkyti su šiais sunkumais? Netrukus prasidės egzaminai. Mano dukra jau dabar labai jaudinasi, naktimis nemiega. Baimę ir įtampą jaučia visa šeima. Patarkite, ką daryti. Margarita Pataria Psichologijos ir psichoterapijos centro „InVito“ psichologė Genovaitė Petronienė: Abiturientai, skirtingai nei paaugliai, gana gerai moka slėpti savo jausmus, todėl būna dėkingi tiems suaugusiesiems, kurie bando atspėti, kas dedasi jų širdyje.

egzaminubaime 

Skaityti daugiau...
 
Norint išlikti jaunam, reikia skaityti knygas
Šeštadienis, 21 Gegužė 2011 06:15

Norint išlikti jaunam, reikia skaityti knygas
2011 gegužės mėn. 15 d.

delfi 

 
              
Knygų skaitymas – universalus būdas išsaugoti šviesų protą ir senatvėje, teigia pensininkų organizacijos BAGSO atstovė Ursula Lenz, rašo meddaily.ru. Su amžiumi gali suprastėti regėjimas, sutrikti koncentracija, visgi specialistai vis tiek ragina vyresnius žmones nenusivilti ir nenustoti skaityti.

skaitymas
Medikai pabrėžia – pagyvenusiems žmonėms naudinga skaityti knygas ar laikraščius dėl daugelio priežasčių. Paverčiant žodžius į mintyse sukurtus vaizdus teigiamai veikiamos kognityvinės funkcijos.
Skaitymas taip pat turtina žodyną, lavina gebėjimą vartoti kalbą ir susikoncentruoti, sako organizacijos „Kuratorium Deutsche Altershilfe“, kuri padeda kurti ir diegti pagyvenusių žmonių priežiūros strategijas.
„Kai žmogaus smegenys stimuliuojamos, kaip antai, skaitant, formuojasi ypatingos kontakto tarp nervinių ląstelių ataugų ir jautrių arba nejautrių ląstelių zonos, kurios užtikrina informacijos signalo perdavimą. Geriausiai skaityti knygas įdomia tema. Jei ilgas romanas vargina, skaitykite apsakymus“, – pataria Vokietijos gerontologijos ir geriatrijos asociacijos prezidentas Manfredas Gogolis.
Vienintelė sąlyga – bet kokie regėjimo defektai turi būti pakoreguoti. Yra specialiai vyresniems žmonėms leidžiamų knygų didesniu šriftu ir didesniais tarpais tarp eilučių. Ir dar patartina pasidalinti įspūdžiais apie perskaitytą knygą su kitais.

 
Siūlo riboti moksleivių naudojimąsi mobiliaisiais telefonais
Šeštadienis, 21 Gegužė 2011 06:13

D. Mikutienė siūlo riboti moksleivių naudojimąsi mobiliaisiais telefonais


bns 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) narė, "darbietė" Dangutė Mikutienė siūlo apriboti vaikų naudojimąsi mobiliaisiais telefonais.
Parlamentarė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) siūlydama sudaryti darbo grupę, kuri išnagrinėtų duomenis dėl galimai neigiamo mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės poveikio vaikų sveikatai bei paruoštų higienos normos projektą dėl mobiliųjų telefonų naudojimo vaikams.

mobile
Pasak parlamentarės, vėl kreiptis į SAM ją paskatino Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Aplinkos, žemės ūkio ir vietinių bei regioninių reikalų komiteto rezoliucija, kviečiantį Vyriausybes imtis visų reikiamų priemonių, kad būtų kiek įmanoma apsisaugota nuo mobiliojo ryšio telefonų ir panašių prietaisų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės, įskaitant ir draudimus dėl mobiliojo ryšio telefonų naudojimo mokyklose.
"Privalu imtis priemonių, kad būtų apsaugoti vaikai, įskaitant ir draudimus dėl telefono naudojimo mokyklose. Iš tiesų, kai kuriose mokyklose mobilieji telefonai uždrausti, o aš siūlau, kad ministerija parengtų higienos normą, taisykles, kaip elgtis. Reikia mokyti vaikus, kad mobilieji telefonai naudotini tik ypatingais atvejais, susisiekti su tėvais, o ne taip, kaip dabar - praktiškai pramogoms", - BNS sakė parlamentarė.
SRK narė jau anksčiau yra kreipusis į SAM dėl mobiliojo ryšio telefonų naudojimo vaikams reglamentavimo, tačiau, anot jos, sulaukė atsakymo, kad būtų galima apsiriboti parengiant rekomendacijas, o ne teisės akto galią turinčią privalomą higienos normą.
"Nors SAM iš dalies pripažįsta šia problemą, tačiau teigia, kad "tikslinga parengti ne Lietuvos higienos normą, reglamentuojančią vaikų naudojimąsi mobiliaisiais telefonais, o rekomendacijas dėl saugaus naudojimosi mobiliaisiais telefonais, atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Sąjungos ir kitų šalių mokslinių tyrimų išvadas ir taikomą praktiką", tačiau tai iki šiol buvo tik žodžiai, nes niekas ministerijoje nė piršto nepajudino sprendžiant problemą iš esmės, o tik parengė vieno lapo neefektyvų lankstinuką. Tikiuosi, kad Europos Tarybos priimta rezoliucija pagaliau paskatins ministeriją veikti", - frakcijos išplatintame pranešime cituojama D.Mikutienė.

 
Brandos egzaminai šiemet paankstinti
Šeštadienis, 07 Gegužė 2011 12:16

Brandos egzaminai šiemet paankstinti, kad sesija būtų ne tokia intensyvi. 

gintaras  
Gintaras Steponavičius
© DELFI (Š.Mažeikos nuotr.)
Brandos egzaminai šiemet prasideda anksčiau nei įprastai - gegužės pradžioje - siekiant, kad egzaminų sesija birželį būtų ne tokia intensyvi, sako švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. 
"Praėjusių metų rudenį pateikėme tris alternatyvas galimo egzaminų tvarkaraščio, už kurį balsavo pačios mokyklos. Toks tvarkaraštis buvo pasirinktas demokratiniu keliu tų pačių mokyklų bendruomenių. Nenorėjome turėti per daug intensyvaus birželio mėnesio egzaminų tvarkaraščio, todėl tie egzaminai, kuriuos laiko santykinai nedidelis vaikų skaičius - užsienio kalbų egzaminai - įkelti į šeštadienius gegužės mėnesį", - žurnalistams penktadienį sakė ministras.
Pasak jo, "neprognozuojami" tokie atvejai, jog, egzaminą laikydami dar prieš sužinodami metinį to dalyko įvertinimą, abiturientai egzaminą išlaikytų, o galutinis įvertinimas būtų neigiamas.
"Jeigu abiturientai renkasi laikyti valstybinį egzaminą tokių dalykų, neišlaikymo grėsmės nekyla, ir neabejoju, kad motyvuoti ir gerus pažymius iš užsienio kalbų turintys ir rinkosi laikyti egzaminus", - kalbėjo G.Steponavičius.
Šiemet didelių pokyčių organizuojant brandos egzaminus nenumatoma.
Kaip BNS informavo Nacionalinio egzaminų centro (NEC) vadovas Saulius Zybartas, vienas iš naujų dalykų - tai, kad šiemet įvedami kalbų (lietuvių, anglų,vokiečių, prancūzų, rusų) valstybinių brandos egzaminų egzaminų užduočių atsakymų lapai, o šių egzaminų užduočių sąsiuvinius, kuriuose bus konkrečios užduotys ir vietos juodraščiams, moksleiviai po egzamino galės išsinešti. Į NEC vertinimui grįš tik atsakymų lapai, kurių užpildyti S.Zybartas pataria abiturientams nepamiršti.
Dalį pateiktų atsakymų - pasirenkamojo atsakymo klausimus - taisys ne vertintojai, o kompiuteriai. Taip tikimasi pagreitinti vertinimą ir sumažinti žmogiškojo faktoriaus įtaką.
"Sąžiningumo ar skaidrumo abejonėms išsklaidyti yra įtvirtinta galimybė gauti po egzaminų laikymo ir užduočių su atsakymais kopijas, pasižiūrėti, kiek tai buvo tikslu, ir žinoti, kad iš esmės viskas priklauso nuo jauno abituriento, jo sugebėjimų ir deramo pasiruošimo suvaldyti emocijas, stresą, pakankamai atskleisti savo žinias", - pridūrė G.Steponavičius.
Kaip jau skelbta, per brandos egzaminus policija žada stiprinti budėjimą prie egzaminų centrų ir akyliau stebėti elektroninę erdvę.
"Yra bendradarbiavimas su policija, bus taikoma sugriežtinta atsakomybė nesąžiningumo ir piktnaudžiavimo atvejams, yra investuotos milijoninės lėšos į saugumo priemones nuasmeninant, užkoduojant, šalinant žmogiškąjį faktorių tiek egzamino užduotims pasiekiant abiturientus, tiek eliminuojant nesąžiningumus įvairiose tarpinėse grandyse", - penktadienį kalbėjo ministras.
Šeštadienį prasideda brandos egzaminų pagrindinė sesija - per 600 Lietuvos abiturientų laikys valstybinį vokiečių kalbos egzaminą.


 
Egzaminų baimė – įveikiamas iššūkis
Šeštadienis, 07 Gegužė 2011 12:13

Egzaminų baimė – įveikiamas iššūkis
Bernardinai.lt
Kiekvieną pavasarį tūkstančiai Lietuvos abiturientų su nerimu laukia artėjančių egzaminų, panašūs jausmai užplūsta jų tėvus, auklėtojus, mokytojus. Kaip elgtis abiturientams ir jų tėvams, kaip padėti savo sūnui ar dukrai ir kokių svarbiausių principų laikytis jaunuoliams ruošiantis abitūros egzaminams pataria Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė.
Mokytis egzaminams – didelis iššūkis. Vieni abiturientai mokosi be atokvėpio per naktis, o kiti iš viso nesimoko arba mokosi labai mažai. Kaip daryti geriausia yra kiekvieno pasirinkimas. Svarbiausia įveikti stresą ir optimaliai organizuotis savo mokymąsi. R. Vaitkienė pateikia keletą patarimų, kaip tai būtų galima padaryti:
• Mokymosi medžiagos konspektus svarbu turėti dar prieš egzaminus. Ją patartina padalinti į lygias dalis. Dažniausiai pasitaikanti klaida, kai į vieno bilieto smulkmenas gilinamasi visą dieną, o kitiems klausimams fiziškai nebelieka laiko.
• Svarbiausia skaitant stengtis suprasti ir įsiminti! Atkreipkite dėmesį į savo dienos rėžimą: jei esate vyturys, geriau mokytis anksti ryte, o kai kurios pelėdos daugiausia išmoksta naktimis. Kai kurie žmonės daugiausia nuveikia, jei dienos metu pamiega. Gal šis patarimas kaip tik Jums, pabandykite.
• Vieni naują informaciją geriausiai įsimena per vaizdinę atmintį, tada norint įsiminti reikia piešti schemas, kitų stiprioji pusė- garsinė atmintis, tada efektyviausia yra sau ar kitiems atsakinėti balsu.
• Mokantis labai svarbu kas valandą daryti pertraukėles, nepamiršti atsipalaiduojančios įvairiapusiškos veiklos: sportas, kvėpavimo pratimai, pasivaikščiojimas prieš miegą ir kt.
• Išmokus temą, svarbu prie jos grįžti dar kartą ir patikslinti, kiek informacijos išliko atmintyje, o ko neprisimenama, prireikus pakartoti.
• Egzamino metu, patariama atidžiai išklausyti instrukcijas, perskaityti užduotis ir pergalvoti kiek laiko užims kiekvienas klausimas.
• Atminkite, kad egzamino metu pradėkite tik nuo jums aiškiausių, suprantamiausių užduočių, tai padės jums „neužstrigti“ ties vienu klausimu ir nuims pradinį nerimą.
Kaip valdyti stresą abituriento tėvams, į ką atkreipti dėmesį?
• Kai kurie tėvai tiek įsijaučia į vaikų emocijas, jog patys nepastebi kaip pradeda nemiegoti, blaškytis, nepagrįstai bijoti. Šiuo atveju reikėtų atsiminti, kad tokie dirbtinai sukelti jausmai gali dar stipriau iškreipti esamą nekasdieninę situaciją, o patį jaunuolį dar labiau suerzinti, atitolinti nuo tėvų.
• Tėvams svarbu suprasti, kad baimės akys didelės, kuo jie labiau nepasitikės savo vaiku, neigiamai apie jį galvos, tuo jie mažiau turės realių galimybių jam padėti. Skirtinguose gyvenimo perioduose tiek vaikai turi išmokti atsiskirti nuo tėvų, tiek tėvai rasti gyvenimo prasmę vaikui tampant savarankišku.
• Svarbu neužmiršti, kad išmokstant vis labiau pasitikėti savo vaiku, augame ir mes patys, kartu su juo.
  Sėkmės abiturientas egzaminuose ir didelės kantrybės tėveliams!


 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 Sekantis > Pabaiga >>

Ugdymas karjerai

ugdymas karjerai

Kalendorius

gruodžio 2017
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Naudingos nuorodos


Z-Logo1

 

 

 

egzaminai

 

 

 

 

Logo_ilgas_180